چگونه از ضایعات چاپی جلوگیری كنیم؟ 2

2- حس مسئولیت
این حس به معنای اهمیت دادن به كار دیگران و دقت و توجه كردن به آن است، بدین معنی كه در هر بخش از فرآیند چاپ كه هستیم كار ارجاع شده را با دقت بررسی كنیم و چنانچه نكته‌ای وجود دارد كه ممكن است سرانجام این كار را باطله سازد، آن را با سفارش دهنده در میان بگذاریم و از درستی انجام كار مطمئن شویم. به عبارتی ممكن است با ارجاع سفارش به ما، وظیفه و مسئولیت خود را به خوبی انجام دهیم اما در مورد روند كار و وضعیت و درستی كار نه پرسشی كنیم و نه حتی تفكری. این یعنی عدم پذیرش حس مسئولیت در قبال مشتری.

در بخش لیتوگرافی كاری را كه سفارش داده شده به خوبی خروجی می‌گیرند و تحویل چاپخانه می‌دهند، چاپخانه هم كار خود را درست و دقیق انجام می‌دهد، اما در كار هر دو احساس مسئولیت نیست و این كار زمانی كه به صحافی می‌رود دچار مشكل می‌شود و تبدیل به یك كار باطله می‌گردد. در این مورد لیتوگرافی و چاپخانه به چاپ خوب اهمیت داده‌اند اما حس مسئولیت نداشته‌اند.
سفارش دهنده در هنگام صحافی ناگهان متوجه فرم بندی اشتباه شده و كار به‌طور كل باطله شد و از اول انجام گرفت. این تجربه خوبی نیست، اما فراوان اتفاق می‌افتد و همه از آن آگاه نمی‌شوند. در این تجربه تلخ سوای از هزینه‌های گزافی كه هدر رفته، زمان با ارزش نیز سپری شده است.
بسیاری از كارهایی كه با عدم مسئولیت پذیری دست اندركاران چاپ روانه بازار می‌شود ضایعات آشكار چاپ هستند كه روند رشد صاحب محصول چاپی را كند و شاید در برخی موارد متوقف كند در حالی كه خود صاحبان محصول نیز دلیل عدم استقبال را نمی‌داند.
مثال) این اتفاق نیز برای خود من افتاده است و همانطور كه گفته شد موارد فراوانی از این قبیل مشكلات در فرآیند چاپ حادث می‌شود كه انعكاس نمی‌یابد و به همین دلیل ما از آن بی‌اطلاع هستیم*.

داستان از این قرار است، كتابی در دست تهیه بود كه 32 صفحه یا به عبارتی 2 فرم 16 صفحه‌ای داشت. با دقت عمل لازم صفحات طراحی و فرم بندی شد. پرینت فرم بندی نیز كنترل شد تا اشكالی در آن نباشد. فایل به لیتوگرافی ارسال شد. فیلم و زینك تهیه و به چاپخانه روانه گردید.
ساعت 11 شب از چاپخانه زنگ زدند كه روی دو فرم كار شما را چاپ كرده‌ایم و وقتی پشت آن را می‌خواهیم چاپ كنیم فرم بندی اشكال دارد.
(در فرآیند چاپ اگر می‌خواهید كار خوب انجام دهید همیشه به شما شوك وارد می‌شود،‌ انگار كه تمامی ندارد. هر گوشه‌اش را می‌گیرید از جایی دیگر مسئله‌ای جدید ظاهر می‌شود. خدا نكند بخواهید كار خلاقانه و غیر متعارف انجام دهید. در این گونه موارد مدتی Relaxation كار كنید و با سپر آهنی به سراغش بروید. خدا به دادتان برسد. اما آخركار لذتی دارد كه به تمام اضطراب‌ها و فشارهایش می‌ارزد.)
همان ساعت به چاپخانه رفتم. اتفاق باور نكردنی افتاده بود كه باعث آن لیتوگرافی بود. (اما به دلیل همان عدم مسئولیت پذیری همه از زیر آن درمی‌روند، اگر دانش و دلیل و مدرك داشته باشی از تو خواهش می‌كنند كه از سر تقصیراتشان بگذری و تو می‌مانی و زمان از دست رفته و هزینه‌های آن. همین است كه نمی‌توانی از كنترل حتی یك كارت ویزیت كه شاید ساده‌ترین محصول چاپی باشد،‌ بگذری،‌ انگار بلا از آسمان بر سر فرآیند چاپی نازل می‌شود و نمی‌دانی این دیگر چه بود؟‌ تا وقتی فرآیند چاپ، به شكل دستی انجام می‌شد،‌ هر چند كیفیت نامطلوبی داشتیم اما آدم‌ها مجبور بودیم برای انجام كار، همه چیز را ببینیم،‌ اما حالا دیگر ایمجستر و پلیت‌ستر و ... موجب شده كه حتی نیم نگاهی به كار نیندازیم)
اما اشكال كار كجا بود. سال‌ها پیش بود و من یاد گرفته بودم كه دو طرف فرم علائمی بگذارم كه هم در زمان چاپ و هم در زمان صحافی پشت و روی كار قابل كنترل باشد. این كار را هم مدتی به خوبی انجام می‌دادم، اما نمی‌دانم چگونه ایمجستر، رجیسترهایش را در دو مكان غیر متقارن و كاملاً پرت روی فیلم گذاشت و چاپچی ما نیز دست بر قضا كارش را با رجیسترهای لیتوگرافی تنظیم كرد و نه با آنچه من گذاشته بودم. بدین شكل كار پرت شد و روز از نو روزی از نو. فیلم،‌ زینك،‌ زمان، هزینه‌های چاپ و 10 بند كاغذ گلاسه باطله شد.

* ما با ارائه گزارش اشكال چاپی بنا داریم كه اشكالات را به نوعی ثبت کنیم و به اطلاع عموم برسانیم تا از بروز ایراد و اشكالات تكراری در فرآیند چاپ جلوگیری شود.

لینک های مهم

چاپسا | سفارش ، محاسبه و ثبت و سفارشات چاپی

چاپسا | محتوا ، ارائه محتوای آموزش ویدیویی،‌ کتابچه و فایل

 

 

 

ورود به سایت